Akademia
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

BP23 rozpoczyna budowę biogazowni w Legnicy

Przez   /   02/02/2015  /   No Comments

Lada dzień na terenach Parku Technologicznego KGHM Letia przy Hucie Miedzi Legnica rozpocznie się budowa rolniczej biogazowni o mocy 1MW z możliwością rozbudowy do 2 MW. Plany inwestora przewidują, że zakład ruszy pełną parą we wrześniu.

Spółka BP23  planowała otwarcie  legnickiej biogazowni już w roku 2013, jednak przez brak ustawy o odnawialnych źródłach energii realizacja projektu się opóźniła. Dziś żadne przeszkody już nie istnieją. Inwestycja dostała prawie 5 milionów złotych dofinansowania z Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej. Jest już też zawarta umowa z generalnym wykonawcą. Spółka posiada komplet pozwoleń i decyzji. Jedyną niewiadomą jest pogoda – jeśli zima będzie sprzyjać, prace budowlane zakończą się w przeciągu 5-6 miesięcy, a latem będzie można zgromadzić surowiec do produkcji energii i rozpocząć fazę rozruchu biogazowni.

Zakład będzie wykorzystywał surowce odnawialne pochodzenia roślinnego, np. produkty pozostałe z procesu przetwarzania roślin i hodowli zwierząt. W procesie beztlenowej fermentacji zostaną przerobione na biogaz, który po ocyszczeniu i spaleniu zamieni się w czystą, tzw. zieloną, energię.

 

Spółka BP23 jest od niedawna częścią notowanej NewConnect firmy Esperotia Energy Investments, która chce być liderem w budowie i kompleksowym zarządzaniu biogazowniami w Polsce. Esperotia Energy Inwestemnts Sp. z o.o. została założona w 2009r. przez cypryjski fundusz inwestycyjny Esperotia Investments Ltd. w celu realizowania projektów inwestycyjnych z obszaru Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) ze szczególnym uwzględnieniem projektów obejmujących budowę biogazowni na terenie Europy Centralnej.

 

 

RYC. KGHM LETIA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

karta-podpisow-pod-projektem-ustawy

W kościele zbierano podpisy za projektem “Stop LGBT”

Read More →