Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Białe na białym. Wystawa malarstwa Roberta Zięby

Przez   /   02/07/2018  /   No Comments

Galeria Sztuki w Legnicy przygotowała wystawę obrazów Roberta Zięby – jednego z najważniejszych francuskich malarzy współczesnych, potomka polskich emigrantów, którzy po pierwszej wojnie światowej wyjechali do pracy w alzackich kopalniach soli potasowych.  W swym malarstwie Zięba obsesyjnie powraca do wspomnień z dzieciństwa, gdy jaklo mały chłopiec trafił wraz z bratem do sierocińca. 

W czasie II wojny światowej ojciec malarza jak wielu patriotów z emigracji dołączył do armii Andersa. Wkrótce potem matka Roberta Zięby zachorowała, a on z bratem trafili do francuskiego sierocińca. W Boże Narodzenie samotny Robert siedział przy oknie patrząc na przysypane śniegiem domy. Oślepiająca biel utkwiła mu w głowie jak powidok. Jako malarz w nieskończoność odtwarza ten pejzaż: tonącą w bieli wieś, wieżę kościoła, pojedyncze drzewa.

- Biel oznacza ciszę i ukojenie. Pod bielą może kryć się wszystko, o czym człowiek śni – mówił Robert Zięba, gdy 5 lat temu po raz pierwszy wystawiono jego obrazy w Polsce.

Być może właśnie uniwersalność tego malarstwa sprawia, że osiągnęło taki sukces. We Francji Zięba był zaliczany do stu najlepiej sprzedających się malarzy. Jego prace wystawiano też w Tahiti, Japonii, Szwajcarii.

Do 29 lipca w Galerii Sztuki w Legnicy można oglądać wystawę malarstwa Roberta Zięby.  6 lipca o godz. 18 odbędzie się wernisaż. Niestety, bez udziału artysty, któremu stan zdrowia nie pozwolił na podróż do Polski.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 83 dni temu dnia 02/07/2018
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Lipiec 2, 2018 @ 11:43 am
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

034

Grzegorz Niemyjski – artysta z legnickich przestrzeni

Read More →