Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  rozrywka  >  Current Article

Bal Szekspirowski na teatralnej scenie

Przez   /   13/03/2018  /   No Comments

Powstałe w ubiegłym roku Stowarzyszenie „Teatr Niezbędnie Potrzebny” w Legnicy postanowiło uczcić 454. rocznicę urodzin Williama Szekspira kostiumowym balem teatralnym, który ma być także promocją celów stowarzyszenia. Biletowany bal odbędzie się w sobotę 21 kwietnia. Początek o godz. 19.00.
Chociaż rocznica nie należy do okrągłych to dla legnickiego teatru dramaturg wszech czasów jest ważną postacią, a inscenizacje szekspirowskie od połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku stały się jednym z jego znaków firmowych. W latach 1995-2017 Robert Czechowski, Jacek Głomb, Krzysztof Kopka, Paweł Kamza i Lech Raczak wystawili kolejno siedem dramatów Szekspira: „Jak wam się podoba”, „Koriolan”, „Hamlet, książę Danii”, „Portowa opowieść”, „Otello”, Kochankowie z Werony”, „Makbet”. Legnickie spektakle dwukrotnie nagradzała Fundacja Theatrum Gedanense, jako najlepsze realizacje szekspirowskie w Polsce. Legniccy artyści przywozili także nagrody z Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego, zaś sam Teatr Modrzejewskiej od lat współpracuje z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim.

Powstałe w jubileuszowym dla legnickiego teatru roku 2017 Stowarzyszenie „Teatr Niezbędnie Potrzebny” postanowiło skorzystać z kwietniowej rocznicy urodzin wielkiego stratforczyka, by kostiumowym balem przypomnieć o tym teatralnym dorobku, a przy okazji zamanifestować swoją obecność w legnickiej kulturze.

- Założycielami było kilkunastoosobowe grono znajomych, które miało podobne zainteresowania teatrem. Aktualnie tworzymy 40.osobową grupę ludzi w różnym wieku i rozlicznych profesji, której zasadniczym celem jest zachęcanie do odwiedzin teatru i promowanie jego dorobku. Po raz pierwszy publicznie pojawiliśmy się podczas listopadowych obchodów 40.lecia polskiej sceny dramatycznej w Legnicy – mówi prezeska stowarzyszenia Barbara Maciejewska.

Członkowie stowarzyszenia wykupili znaczącą część biletów na zaplanowany na 24 marca spektakl Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak-Wolak „Wierna wataha”, by bezpośrednio po nim zaprosić publiczność do teatralnej Caffe Modjeska na spotkanie z twórcami spektaklu i aktorami występującymi w przedstawieniu, które poprowadzą Katarzyna Knychalska (konsultant programowy teatru i redaktorka czasopisma Nietak!T oraz portalu teatralny.pl) oraz Robert Urbański (kierownik literacki teatru). Trzy dni później zapowiedzieli swój udział w uroczystościach związanych z Międzynarodowym Dniem Teatru.

- Chcemy ruszyć także z akcją edukacyjną na rzecz teatru, by dotrzeć do mieszkańców, którzy w nim nigdy nie byli. W tym do osób wykluczonych z kultury lub zagrożonych takim wykluczeniem. W planach mamy m.in. stworzenie teatralnej sekcji seniora, bo w tej grupie wiekowej jest sporo bardzo uzdolnionych osób zainteresowanych aktywnością na scenie i wokół niej – dodaje jedna z założycielek Stowarzyszenia „Teatr Niezbędnie Potrzebny” Maria Zajączkowska.

Powstałe kilka miesięcy temu stowarzyszenie jest drugim, które do statutowych celów wpisało wspieranie i promowanie działalności artystycznej legnickiego teatru. Od 2000 roku działa w Legnicy Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej, które m.in. od 2005 roku corocznie funduje i przyznaje „Bombę sezonu”, nagrodę dla artystów, którzy rozsławiają legnicką scenę.

Kasa biletowa legnickiego teatru (tel. 76 72 33 505 lub bilety@teatr.legnica.pl) przyjmuje już rezerwacje miejsc na kwietniowy Bal Szekspirowski (bilet 150 zł od osoby). Chętni będą mogli skorzystać także z zasobów teatralnej wypożyczalni kostiumów.

 

Grzegorz Żurawiński

FOT. KAROL BUDREWICZ/ RYC. TEATR MODRZEJEWSKIEJ

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 316 dni temu dnia 13/03/2018
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Marzec 13, 2018 @ 2:41 pm
  • W dziale: rozrywka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Antigama

Antigama zagra koncert w legnickiej Spiżarni

Read More →