Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Afera w KGHM. Narozrabiał chrześniak Lipińskiego

Przez   /   28/01/2019  /   No Comments

Chrześniak wiceprezesa PiS-u zatrudniony na stanowisku dyrektorskim w jednym z oddziałów KGHM próbował ustawić przetargi na kwotę 3,2 mln zł. Jego przełożony poleciał z tym do prezesa spółki. Dla chrześniaka sprawa zakończyła się rozmową dyscyplinującą. Jego zbyt dociekliwy szef stracił pracę i został podany do prokuratury. Po ujawnieniu afery przez Gazetę Wyborczą, zarząd KGHM wciąż broni chrześniaka. Że fachowiec i że nie chciał źle.   

Jacek Harłukowicz z Gazety Wyborczej dotarł do dokumentów z wewnętrznej kontroli, jaką od czerwca 2018 roku prowadzono na zlecenie poprzedniego prezesa KGHM Rafała Pawełczaka . To w nich opisano, jak Karol Kos pełniący od 2016 roku stanowisko dyrektora ds technicznych Oddziału Centralnego Ośrodka Przetwarzania Informacji (COPI), ingerował w przebieg trzech przetargów na zakup sprzętu i oprogramowania o łącznej wartości 3,2 mln zł, co skutkowało znacznym zawyżeniem cen i wskazaniem konkretnej firmy.

Kos to chrześniak wiceprezesa PiS-u Adama Lipińskiego, który od szkolnych lat przyjaźni się z jego rodzicami. Ojciec Karola pracuje w przedstawicielstwie KGHM w Pradze, matka jest lubińską radną.

We wrześniu 2018 roku zalecenia z kontroli trafiły na biurko ówczesnego dyrektora Oddziału COPI Grzegorza Macha.  Mach bezskutecznie próbował spotkać się w tej sprawie z prezesem KGHM Marcinem Chludzińskim. Według Gazety Wyborczej, zbywano go a później zwolniono. Tak się złożyło, że akurat wygasła mu podpisana na czas określony umowa.

Ani prokuratura, ani policja nie zostały powiadomione o zaangażowaniu Kosa w przetargi, za to spółka doniosła do prokuratury na Grzegorza Macha, zarzucając mu przekroczenie uprawnień i wyrządzenia szkody majątkowej o znacznej wartości. Karolowi Kosowi po udzieleniu reprymendy zmieniono mu umowę o – z kontraktu terminowego na umowę na czas nieokreślony.

W wydanym dziś oświadczeniu zarząd KGHM tłumaczy, że chrześniak Adama Lipińskiego to fachowiec z dużym doświadczeniem. “Ustalenia pionu bezpieczeństwa nie wykazały, aby ingerencja dyrektora ds. technicznych miała znamiona działań celowych i nie wskazuje na próbę nadużycia zajmowanego stanowiska” – głosi komunikat spółki, wydany w związku z publikacją Gazety Wyborczej. Poniżej publikujemy go w całości:

Nadzór nad wszystkimi oddziałami Spółki KGHM Polska Miedź SA prowadzony jest systematycznie. Każdy proces, który budzi wątpliwości wewnętrznych służb audytu jest dogłębnie badany. Sprawdzane są wszystkie niejasności. W ramach KGHM Polska Miedź SA działają departamenty audytu, kontroli wewnętrznej, a także Pion Bezpieczeństwa i Przeciwdziałania Stratom. Jednostki w sprawach tego wymagających współpracują z prokuraturą, policją, Centralnym Biurem Antykorupcyjnym i innymi instytucjami państwowymi.

Zmiany w przetargach, o których pisze Gazeta Wyborcza, nie spowodowały strat finansowych w KGHM Polska Miedź SA. Jeden z przetargów został unieważniony, w przypadku drugiego doszło do zmiany trybu przetargu. W trzecim przypadku, konsekwencją było kilkumiesięczne opóźnienie wdrożenia rozwiązania. Ustalenia pionu bezpieczeństwa nie wykazały, aby ingerencja dyrektora ds. technicznych miała znamiona działań celowych i nie wskazuje na próbę nadużycia zajmowanego stanowiska. Z ówczesnym dyrektorem COPI Grzegorzem Machem Spółka zakończyła współpracę na przełomie na przełomie września i października 2018, wraz z zakończeniem umowy terminowejPraktyki stosowane w poprzednich okresach w Oddziale COPI budziły wątpliwości, z upoważnienia Prezesa Zarządu KGHM Polska Miedź SA, niezwłocznie zlecono w Oddziale przegląd procesów, postępowania wyjaśniające i kontrole wewnętrzne, z których część nadal jest prowadzona. Efektem prowadzonych przeglądów, postępowań i kontroli były zmiany procedur zakupowych, uprawnień części pracowników, a także decyzje o odsunięciu od pełnionych funkcji, a nawet pożegnanie się z kilkoma osobami.  Karol Kos jest dyrektorem ds. technicznych Oddziału COPI od czerwca 2016 roku. Jest odpowiedzialny za infrastrukturę sieciową, zabezpieczenia techniczne, infrastrukturę serwerów i macierzy oraz infrastrukturą użytkowników końcowych. Jego zadaniem jest m.in. ustalenie standardu technologicznego zaplecza informatycznego Spółki. Zajmuje się także dostarczaniem usług IT, inicjowaniem oraz nadzorowaniem prac w zakresie projektowania i programowania rozwiązań wspomagających zarządzanie zasobami systemów informatycznych. Jego doświadczenie w tym obszarze jest bardzo szerokie, karierę zawodową rozpoczął w 2005 roku, pracował m.in. przez ponad 6 lat we wrocławskim oddziale IBM. 

W 2018 roku przez Pion Bezpieczeństwa i Przeciwdziałania Stratom  prowadzone były postępowania wyjaśniające dotyczące wątpliwości w obszarze przeprowadzania kilku procesów zakupowych. Stwierdzono pewne nieprawidłowości, polegające na niedostatecznym nadzorze ówczesnego Dyrektora Naczelnego Oddziału COPI nad postępowaniami zakupowymi oraz na przekroczeniu kompetencji przez dyrektora ds. technicznych. Skutkiem było opóźnienie postępowania zakupowego oraz zmiana jego charakteru. Ustalenia pionu bezpieczeństwa nie wykazały, aby ingerencja dyrektora ds. technicznych miała znamiona działań celowych i nie wskazują na próbę nadużycia zajmowanego stanowiska. Po przedstawieniu wniosków z postępowania wyjaśniającego zarządzający COPI podjęli natychmiast odpowiednie kroki wdrażając rekomendacje z postępowania wyjaśniającego: nakazali dyrektorowi ds. technicznych nie wykraczanie poza zakres powierzonych zadań i udzielonych kompetencji w trakcie prowadzonych działań i podejmowanych decyzji. Jednocześnie wprowadzono nowe mechanizmy w postępowaniach zakupowych, zapobiegające przekroczeniom udzielonych kompetencji.

Zarząd KGHM z pełną determinacją i konsekwencją dąży do dogłębnego wyjaśnienia sytuacji, które mogą być niezgodne z wewnętrznymi regulacjami firmy oraz etyką biznesu. W ostatnich miesiącach został wdrożony system przeciwdziałania stratom w Grupie. W październiku ubiegłego roku powołano Pełnomocników ds. Etyki i Antykorupcji. Do ich zadań należy analiza i weryfikacja wszelkich sygnałów i napływających zgłoszeń o działaniach niezgodnych z prawem, regulacjami wewnętrznymi lub etyką biznesu oraz nadzór nad przestrzeganiem kodeksu Etyki Grupy Kapitałowej.

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

OLIMPIADA_2024_PLAKAT

Młodzi pasjonaci średniowiecza w Collegium Witelona

Read More →