PZU
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Okradał klientów? Areszt dla legnickiego adwokata

Przez   /   07/12/2017  /   No Comments

Policjanci z Legnicy i Wałbrzycha dokonali zatrzymania mecenasa Zbigniewa Ś. z legnickiej kancelarii adwokackiej. Prokuratura Okręgowa w Legnicy postawiła mu 10 zarzutów. Według niej w latach 2014-2016  adwokat przywłaszczył sobie ponad 1,1 mln zł z odszkodowań wywalczonych w sądach dla klientów. Na wniosek prokuratury, sąd orzekł o aresztowaniu Zbigniewa Ś na 3 miesiące. 

Adwokat Zbigniew Ś. podejmował się reprezentowania klientów w sprawach o odszkodowania za śmierć osób bliskich, z tytułu obrażeń ciała odniesionych w wypadku komunikacyjnym, za zawalenie się domu. Gdy sądy uznawały ich roszczenia, na konto bankowe legnickiej kancelarii wpływały zasądzone od strony przegranej pieniądze. Zbigniew Ś. powinien się z nich rozliczyć z klientami. Prokuratura wykazuje, że tego nie robił. Przywłaszczał sobie powierzone mu kwoty.

- W toku postępowania ustalono, że podejrzany adwokat wykorzystywał zaufanie klientów upoważniających go do reprezentowania ich w postępowaniach odszkodowawczych – objaśnia prokurator Lidia Tkaczyszyn, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Legnicy. – Pełnomocnictwa te obejmowały także zgodę na przelewanie odszkodowań uzyskanych w toku procesów na rachunek bankowy prowadzonej przez niego kancelarii adwokackiej oraz odbierania wszelkiej korespondencji w sprawach odszkodowawczych, także decyzji o przyznaniu odszkodowań. Zbigniew Ś. zatajał przed klientami fakt przyznania odszkodowań oraz wpłaty należnych kwot na rachunek bankowy jego kancelarii, pieniądze te przeznaczając na własne potrzeby. Klientom zaniepokojonym brakiem wpłat przekazywał nieprawdziwe informacje dotyczące stanu sprawy, a w późniejszym terminie unikał z nimi kontaktu.

Jak informuje Lidia Tkaczyszyn, łączna kwota przywłaszczonego przez podejrzanego mienia wynosi 1.144.678,21 złotych. Zbigniew Ś. został przesłuchany w charakterze podejrzanego. Nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Odmówił składania wyjaśnień.

-  W dniu 5 grudnia 2017 roku prokurator skierował wniosek o tymczasowe aresztowanie Zbigniewa Ś. Przesłankami do skierowania wniosku o tymczasowe aresztowanie była obawa ukrywania się przed organami ścigania oraz surowość zagrożenia karą pozbawienia wolności za zarzucane mu przestępstwa.

Sąd Rejonowy w Legnicy uznał argumenty prokuratury. Wczoraj zastosował wobec Zbigniewa Ś. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Zastrzegł jednak, że areszt może zostać zastąpiony poręczeniem majątkowym w kwocie 50.000,00 złotych oraz innymi środkami zapobiegawczymi (dozór Policji, zakazu opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu.

Od pięciu lat piszemy o śledztwie Prokuratury Okręgowej w bardzo podobnej sprawie dotyczącej innego legnickiego adwokata, Zbigniewa K.  i pracowników jego kancelarii. Mecenasowi  Zbigniewowi K. i Elżbiecie W. zostały postawione zarzuty popełnienia szeregu oszustw związanych z bezpodstawnym dochodzeniem różnych roszczeń od klientów kancelarii prawnej, pracowników oraz współpracowników kancelarii. Trzecia z osób podejrzanych, Dorota Ś. ma zarzut przestępstw przeciwko mieniu oraz przeciwko dokumentom.  Status poszkodowanych przez nich ma 177 osób. Łączna wysokość szkody, wyrządzonej czynami wszystkich trojga podejrzanych, wynosi obecnie  nie mniej niż 1.410.333,56 złotych oraz 23.470 euro.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 368 dni temu dnia 07/12/2017
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Grudzień 7, 2017 @ 3:15 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Przechwytywanie

Strażnicy pomogli ratować dławiące się dziecko

Read More →