um_satyrykon
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

5 faktów o ubezpieczeniu mieszkania, których nie znałeś

Przez   /   21/06/2017  /   No Comments

Dla osób zamieszkujących dowolną nieruchomość temat ubezpieczenia powinien być znany przynajmniej powierzchownie – choćby dla domowego budżetu. Czy jednak taka podstawowa wiedza wystarczy? Prawdopodobnie tak, ale ubezpieczony nie pozna innych możliwości produktu, a które przydadzą się przy dochodzeniu swoich praw. 

Wysokość odszkodowania, suma ubezpieczenia, zakres umowy dodatkowej, wyłączenia odpowiedzialności – na polisę mieszkaniową składa się wiele czynników, od których zależy wartość rocznej składki czy szansa otrzymania pieniędzy w ramach zadośćuczynienia. Tymczasem w momencie podpisywania umowy większość z klientów zwraca uwagę na opłatę za ubezpieczenie – tak, aby nie była za wysoka.

Natomiast wybór droższego rozwiązania – w skali roku to koszt o 100 czy 200 zł więcej – będzie skutkował szerokim zakresem ochrony w odniesieniu do nieruchomości i zamieszkujących ją lokatorów. Poniżej zestawienie kilku interesujących faktów, które najczęściej są pomijane przy zawieraniu umowy z ubezpieczycielem.

Fakt#1

Kradzież, ale z włamaniem

Aby skorzystać z opcji kradzieży, należy najpierw wykupić polisę mieszkaniową w podstawowym zakresie. Taka umowa zawiera przeważnie zdarzenia losowe w liczbie od 7 do ponad 20. Ubezpieczenie nieruchomości od ognia i kilkudziesięciu innych zagrożeń spowodowanych przez człowieka bądź czynniki naturalne – taka oferta brzmi zachęcająco, ale nie obejmuje jednego z najczęściej występujących ryzyk, czyli kradzieży.

Sama kradzież to również za mało. Dlatego warto pamiętać o konieczności wystąpienia także włamania w postaci śladów na drzwiach czy oknach. W przeciwnym razie ubezpieczyciel może zinterpretować szkodę ubezpieczonego jako chęć wyłudzenia świadczenia lub niedostateczne zabezpieczenie nieruchomości przed zagrożeniem dostania się do środka osób niepowołanych. Innymi słowy, ubezpieczony musi udowodnić, że padł ofiarą kradzieży, o czym najlepiej świadczy uszkodzony zamek czy stłuczona szyba.

Fakt#2

Ile dni na zgłoszenie szkody?

Ubezpieczenie to jedno, ale niewiele osób wie co zrobić w razie zgłoszenia szkody, aby sobie jeszcze bardziej nie zaszkodzić. Tajemnicą jest także wiedza za temat przysługujących praw i terminów. W rzeczywistości te ostatnie sprowadzają się do kilku danych liczbowych:

3 dni – tyle czasu masz na zgłoszenie szkody
7 dni – tyle czasu ma ubezpieczyciel na przeprowadzenie postępowania odszkodowawczego
14 dni – tyle dodatkowo może trwać wyjaśnianie okoliczności spornego zdarzenia przez TU
30 dni – tyle czasu możesz czekać na wypłatę świadczenia

Standardową procedurą jest wezwanie policji i straży pożarnej w zależności od rodzaju szkody. Uzyskana od służb notatka z miejsca akcji będzie również dowodem w trakcie przyznawania kwoty odszkodowawczej.

W umowie warto zwrócić uwagę czy znajduje się zapis o pokryciu strat przez ubezpieczyciela, jeśli dojdzie do zniszczenia mienia na skutek akcji ratowniczej czy gaśniczej. Nawet szybko zażegnany pożar może oznaczać spory wydatek związany z usunięciem wody z pomieszczenia czy odtworzeniem konstrukcji budynku.

Fakt#3

Najtańsza polisa bez pośrednika 

Jak już zostało wspomniane, niebagatelną rolę przy zakupie polisy mieszkaniowej odgrywa cena. Tyle że jest to jeden z najtańszych produktów na rynku ubezpieczeń i nie zawsze warto przepłacać, ale skąd ma wiedzieć o tym klient, który decyduje się na zakup polisy w placówce stacjonarnej ubezpieczyciela?

Dlatego o tym gdzie najtaniej ubezpieczyć mieszkanie powinno się zdecydować bez pośpiechu, porównując cenę polisy „offline” z tą „online”, czyli znalezioną na profesjonalnej stronie ubezpieczeniowej, np. www.ubezpieczeniemieszkania.pl/ubezpieczalnia/pzu. Wnioski nasuwają się same – wybór polisy w sieci to zaraz możliwość porównania produktu o tych samych parametrach w różnych Towarzystwach Ubezpieczeniowych.

Klient dokonujący zakupu polisy bez wychodzenia z domu zyskuje czas i pieniądze, unikając pośredników i spotkań z agentami ubezpieczeniowymi, którzy, co zrozumiałe, będą zachwalać wyłącznie ubezpieczenie z oferty swojej firmy.

Fakt#4

Stłuczenie przedmiotów szklanych 

Według przesądu stłuczone lustro oznacza nieszczęście przez najbliższe 7 lat, ale może też wiązać się z otrzymaniem finansowego odszkodowania. Jest to możliwe, jeśli polisa mieszkaniowa zawiera rozszerzenie umowy o stłuczenia. W umowie wymienione są szczegóły takiej ochrony, ale najczęściej chodzi o lustra, szyby okienne, płyty indukcyjne kosztowne ruchomości ze szkła.

Jeśli ubezpieczony posiada dzieci, warto pomyśleć o opcji OC w życiu prywatnym. Wtedy nie trzeba martwić się o konsekwencje niedopilnowania najmłodszych, kiedy dojdzie do stłuczenia cennej pamiątki w mieszkaniu sąsiada.

Fakt#5

Bagaż nie tylko w polisie turystycznej 

Gdy chodzi o ubezpieczenie bagażu, pierwsza myśl kieruje w stronę polisy turystycznej. Nic bardziej mylnego – w polisie mieszkaniowej bagaż lokatora jest także chroniony, np. w czasie podróży na weekend czy urlop poza miejsce stałego zamieszkania.

Jest to bardzo przydatna opcja, ponieważ w podróży plecak czy walizka zawiera najbardziej potrzebne w danej chwili przedmioty, bez których trudno byłoby się obejść. Odszkodowanie co prawda nie uchroni bagażu przez zagubieniem, zniszczeniem czy kradzieżą, za to będzie w stanie wyrównać finansowy wymiar straty.

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

pobrane

Jaśkowski chce zostać na dłużej w zarządzie KGHM

Read More →