PZU
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Obchody Zbrodni Lubińskiej pod patronatem Dudy

Przez   /   31/08/2017  /   No Comments

Msza święta w intencji Michała Adamowicza, Andrzeja Trajkowskiego i Mieczysława Poźniaka zastrzelonych przez milicjantów 31 sierpnia 1982 roku, uroczystość pod Pomnikiem Solidarności, festyn, koncert  i laserowe show złożą się na obchody 35. rocznicy Zbrodni Lubińskiej w Lubinie. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda, który w towarzystwie premier Beaty Szydło planuje pojawić się w Lubinie. 

31 sierpnia 1982 roku w Lubinie władza użyła karabinów i ostrej amunicji, aby rozpędzić tłum manifestantów domagających się uwolnienia Lecha Wałęsy oraz innych internowanych i więzionych za działalność polityczną. Od postrzału w twarz zginął na miejscu Andrzej Trajkowski. Mieczysława Poźniaka kula trafiła w brzuch, powodując śmierć. Postrzelony na mostku nad Baczyną Michał Adamowicz z obrażeniami głowy został przez współmanifestantów dowieziony do szpitala, gdzie zmarł 5 września 1982 roku. Zranionych zostało jeszcze  11 innych osób.

Główna część dzisiejszych obchodów zacznie się o godzinie 13 pod Pomnikiem Solidarności poświęconym tym wydarzeniom. Wcześniej (godz. 11) w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej zostanie odprawiona msza święta za ofiary Zbrodni Lubińskiej.

 

 

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 468 dni temu dnia 31/08/2017
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Sierpień 31, 2017 @ 6:21 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

v__0586 (1)

Załoga legnickiego MOPS prosi o większe podwyżki

Read More →