Baner_zlobek
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

1,89 mld zł z Europy na S3 Legnica – Lubawka

Przez   /   09/10/2018  /   No Comments

Połowę kosztów budowy drogi ekspresowej S3 między Legnicą a Lubawką pokryje Unia Europejska. Wczoraj Centrum Unijnych Projektów Transportowych oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisały umowę w tej sprawie. 

Chodzi o częściowo wybudowany, 63-kilometrowy odcinek do granicy z Czechami. Całkowity koszt jego budowy jest szacowany na prawie 3 961 mln złotych. Budowany odcinek rozpoczyna się w gminie Krotoszyce, następnie trasa przechodzi przez gminy Męcinka, Jawor, Mściwojów, Paszowice, Dobromierz, Bolków, Stare Bogaczowice, Czarny Bór, Marciszów, Kamienna Góra i Lubawka. Planowany termin zakończenia inwestycji to koniec maja 2023 r. Budowa odbywa się etapami (zadanie I: od węzła Legnica II  do węzła Jawor II ; zadanie II: od węzła Jawor II do węzła Bolków; zadanie III: od węzła Bolków do węzła Kamienna Góra Północ; zadanie IV: od węzła Kamienna Góra Północ do granicy państwa).

Roboty na odcinku S3 od Legnicy do Bolkowa są już na ukończeniu i jesienią tego roku odcinek ten zostanie oddany do ruchu, natomiast w ramach odcinka S3 od Bolkowa do Lubawki (granica państwa) GDDKiA wybrała wykonawców robót. Planowane podpisanie umów z Wykonawcami planowane jest w tym miesiącu.

- S3, obok autostrady A1 i S19, to jeden z trzech filarów, na których opiera się polski system dróg prowadzących z północy na południe kraju.Wykonujemy kolejny krok w kierunku tego, o czym mówiliśmy miesiąc temu otwierając nowy odcinek S3 między Nową Solą a Kaźmierzowem: S3 uruchomi potencjał tkwiący w portach Szczecin – Świnoujście, gdy połączy je systemem dróg w Czechach i Austrii – ocenia minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

- Bardzo się cieszę, że udało się uzyskać wsparcie Unii Europejskiej dla kluczowego odcinka drogi S3, od Legnicy do granicy z Czechami w Lubawce. Jego realizacja ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju gospodarczego całej zachodniej Polski – uważa wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz.

Według GDDKiA, po wybudowaniu drogi ekspresowej S3 na odcinku Legnica – Lubawka natężenie ruchu na drodze krajowej nr 8 Kudowa Zdrój – Kłodzko – Wrocław zmniejszy się o około 1000 pojazdów (w tym około 400 samochodów ciężarowych) na dobę. Nastąpi również poprawa warunków ruchu tranzytowego przy drogach krajowych nr 3 i nr 5, która przyczyni się do poprawy komfortu życia mieszkańców m.in. Jawora, Bolkowa, Kamiennej Góry i Lubawki.

- Budowana droga ekspresowa S3 jest kluczowym korytarzem komunikacyjnym otwierającym polskie porty na Europę środkową i południową. S3 biegnie z północno-zachodniej Polski, aż do południa kraju i łączy miasta wojewódzkie na trasie Szczecin – Gorzów Wielkopolski – Zielona Góra – Wrocław – Katowice  – podkreślia Przemysław Gorgol, dyrektor CUPT.

Źródło: GDDKiA, oprac. PEKA

FOT. GDDKIA

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 254 dni temu dnia 09/10/2018
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Październik 9, 2018 @ 11:24 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

sad-vat-010-1024x682

Prezydent Legnicy głuchy na prośby załogi teatru

Read More →