Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  rozrywka  >  Current Article

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy blisko

Przez   /   03/01/2018  /   No Comments

Nieco ponad tydzień został do 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Legnicy znów Morsy wskoczą do lodowatej wody, Dopalacze będą wozić dzieci quadami i motocyklami, Teatr Avatar da ognia po Światełku do Nieba, a w Sali Menażowej zaśpiewają m.in. uczestnicy telewizyjnych show Mam Talent oraz Voice of Poland Kids. Oj, będzie się działo! – powtarzamy za Jurkiem Owsiakiem. 

Nieco ponad tydzień został do 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Legnicy znów Morsy wskoczą do lodowatej wody, Dopalacze będą wozić dzieci quadami i motocyklami, Teatr Avatar da ognia po Światełku do Nieba, a w Sali Maneżowej zaśpiewają m.in. uczestnicy telewizyjnych show Mam Talent oraz Voice of Poland Kids. Oj, będzie się działo! – powtarzamy za Jurkiem Owsiakiem.

 

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy będzie zbierać na sprzęt dla szpitalnych oddziałów neonatologicznych. Za wrzucone do puszek pieniądze Fundacja WOŚP planuje kupić stanowiska do resuscytacji najmniejszych pacjentów, nowoczesne inkubatory, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, pompy infuzyjne i sprzęt diagnostyczny, w tym specjalistyczne aparaty USG i pulsoksymetry. To urządzenia, dzięki którym tak fantastyczni lekarze, jak doktor Wojciech Kowalik – neonatolog z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy – co roku ratują życie tysiącom noworodków. Trudno przy tej okazji nie wspomnieć spektakularnych narodzin, o których mówiła cała Polska. Niedawno w inkubatorze z serduszkiem WOŚP nabierał sił wcześniak urodzony przez pacjentkę po operacji guza mózgu. Dwa lata temu sztuczna nerka od Orkiestry uratowała przed śmiercią Kamila, który urodził się z wagą 820 gram, niewydolnymi nerkami, układem krążenia, układem oddechowym i układem hematologicznym. Chłopczyk nie miałby szans, gdyby co roku w styczniu Polków nie jednoczyła fantastyczna akcja wymyślona 26 lat temu przez Jurka Owsiaka.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała do tej pory aż 825 milionów złotych na wsparcie polskiej medycyny. Diametralnie zmieniła oddziały dziecięce w polskich szpitalach, a od kilku lat wspiera również geriatrię. W samej Legnicy podczas ubiegłorocznego Finału WOŚP ludzie wrzucili do puszek lub wydali na licytacje ponad 180 tysięcy złotych.

Legnicka Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zaprasza na rockowy koncert do Spiżarni już w sobotę 13 stycznia o godz. 17.30. Zagrają: Anastasis, Cynamonowy Ogród, Studiowałem Mapę Krowy, The Cold, Interpunkcja, Zielony Groszek, Comin.

W niedzielę 14 stycznia wolontariusze będą krążyć po mieście od rana, ale koncerty zaczną się dopiero o godz. 12. W tym roku Legnica obejdzie się bez popowych gwiazd, którym trzeba by płacić za występ. W Sali Maneżowej Akademii Rycerskiej, w przerwie między licytacjami, wystąpią za to dzieci z MCK, Akademia Avatara, Factory Music, Studio Artystyczne Fame Art, Flamenco, Dziecięco-Młodzieżowa Legnicka Orkiestra Dęta, Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca Kyczera, trio Ojciec i Synowie, Paweł Pomazan (Mam Talent), Wiktoria Granas (Voice of Poland Kids). Na dziedzińcu będzie można za drobny datek zjesć coś na ciepło lub przejechać się quadem z Klubem Motocyklowym Dopalacze Legnica. Tu stanie basen z lodowatą wodą, do którego o godz. 14 wskoczą przesympatyczne Legnickie Morsy. Stąd też zostanie o godz. 20 wysłane Światełko do Nieba, po którym fireshow planuje Teatr Avatar.

W holu Akademii Rycerskiej będą się odbywały warsztaty plastyczne dla dzieci. Koło Naukowe Młodych Medyków Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy będzie uczyło udzielania pierwszej pomocy. Dla tych, który odważą się w ten zimowy dzień wyjść z domu, legniczanki pieką domowe ciasta. To będzie pyszna niedziela. Warto jednak nie rozsiadać się w holu, tylko wejść po schodach (wjechać windą) na ostatnie piętrze Akademii Rycerskiej, gdzie tego dnia na otwartych zajęciach prezentować się będą sekcje działające w Legnickim Centrum Kultury: studio baletowe, breakdance (Bessali), „dęciaki”. Tu będzie można dołączyć do maratonu czytania bajek dla maluchów.

Zaplanowano zwiedzanie odrestaurowanej Sali Królewskiej (wejścia i minikoncerty o godz.: 14.00, 16.00, 18.00). Otwarte zostanie także Muzeum Miedzi. Jego pracownicy będą oprowadzać po wystawie jubileuszowej 55/55 (o godz.15.00, 17.00). W Teatrze Modrzejewskiej o godz. 13.30, 15.00, 16.30 będzie można zobaczyć wystawę Teatr 40. Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza też na IV Legnicki Bieg z Serduszkiem – start o godz. 15.00 i 16.30 z ul. Najświętszej Marii Panny. Zapisać się można na stronie OsiR-u.

 

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Złote lata - inf. pras.

Uczą seniorów, jak nie dać się różnym naciągaczom

Read More →