Agem nowy
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

13 legnickich szkół dołączyło do strajku nauczycieli

Przez   /   31/03/2017  /   No Comments

- Pracownicy szkół biorący udział w dzisiejszym Strajku Szkolnym nie muszą się obawiać potrąceń z pensji – zapewnia wiceprezydent Legnicy Dorota Purgal, odpowiedzialna za oświatę w mieście. – Dyrektorzy szkół podpisali ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego umowy w tej sprawie.

Tak jak w całej Polsce w legnickich szkołach trwa Strajk Szkolny. Na 20 placówek, które były uprawnione do protestu, do strajku przystąpiło 13 (czyli 65 proc.). Także w pozostałych wywieszono flagi Związku Nauczycielstwa Polskiego, wyrażając w tej sposób solidarność z protestującymi.

Strajk ma związek z reformą oświaty wprowadzaną w błyskawicznym tempie przez rząd PiS. ZNP chce deklaracji, że do 2022 r. w szkole nie będzie zwolnień ani nauczycieli, ani pozostałych pracowników szkół. Domaga się gwarancji, że do tego czasu żadnemu z nich warunki pracy nie zmienią się na niekorzyść i że nie zostanie im obniżone wynagrodzenie. Strajkujący żądają ponadto podniesienia zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli o 10 proc.

- Protest przebiega bez zakłóceń – informuje Elżbieta Drążkiewicz-Kierzkowska, przewodnicząca Związku Nauczycielstwa Polskiego w Legnicy. – Jest znacznie mniej dzieci w szkołach, co świadczy o pełnym zrozumieniu ze strony rodziców.

W ramach strajku nauczyciele powstrzymują się od zajęć dydaktycznych, ale też czynności administracyjnych opiekuńczych czy wychowawczych. Jeśli jednak w którejś z protestujących placówek pojawili się uczniowie, zostali otoczeni opieką, bo ich bezpieczeństwo jest priorytetem.

- Wierzę, że tę reformę można jeszcze powstrzymać – mówi Elżbieta Drążkiewicz-Kierzkowska. – Jako nauczyciele nigdy nie mówiliśmy nie zmianom, ale nie akceptujemy reform wprowadzanych w tak krótkim czasie, bez przygotowania.

10 kwietnia przeciwko likwidacji gimnazjów będą w całej Polsce protestować rodzice.

Trwa też inicjatywa referendalna. Jeśli do referendum dojdzie, szansę wypowiedzenia się na temat reformy minister Zalewskiej dostaną wszyscy Polacy.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 624 dni temu dnia 31/03/2017
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Marzec 31, 2017 @ 1:10 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Strefa płatnego parkowania

Legnica. W strefie płatnego parkowania zapłacisz kartą

Read More →